
06 lis Ubranie pracuje na sukces – poradnik dla kobiet
Wygląd zewnętrzny wpływa na ocenę jakości naszej pracy. O zaradnej asystentce, która nosi zawsze doskonale skrojony kostium czy o asystencie w garniturze, myślimy jak o kandydatach do szybkiego awansu. Zupełnie inne wrażenie wywierają równie ambitne osoby, które przychodzą do pracy w workowatych spodniach i luźnych bluzkach czy flanelowych koszulach.
Rada dla wszystkich – ubrania do pracy wymagają dbałości, szczególnej troski i właściwej strategii. Podchodź do nich tak samo poważnie i ambitnie, jak do swojej pracy. Ubieraj się tak, jakby od tego zależało twoje życie zawodowe. Nie pozwól, aby ktokolwiek zaniżył ocenę twojej osoby na podstawie nieodpowiedniego stroju. Zadbaj o to, aby twoje ubrania do pracy pracowały na twój sukces równie ciężko, jak ty. Spowoduj, aby za pośrednictwem stroju codziennie wysyłać właściwy komunikat do otoczenia, aby nie ominęła cię żadna okazja do rozwoju czy awansu. Wygląd odzwierciedla bowiem twoją osobowość, pozycję i cele jakie przed sobą stawiasz.
Szafa kobiety
Bazę ubraniową kobiety pracującej na co dzień w biurze na stanowisku asystentki czy recepcjonistki powinny stanowić:
- Garsonka uszyta z dobrego materiału, najlepiej z wełny albo z wełny z domieszką. Taka garsonka jest ponadczasowa, uniwersalna i można ją nosić przez cały rok. Optymalna jest o klasycznym fasonie, w neutralnym kolorze, najlepiej gładka, tak, aby można ją było łatwo zestawiać z różnymi elementami garderoby. Zalecane kolory to odcienie szarości od antracytu (najciemniejszy odcień) przez stalowy po popielaty, granat, czerń, ciemna zieleń butelkowa, ciemny fiolet (jak bakłażan) i bordo, latem również beże. Jeśli jesteś na początku swojej kariery zawodowej zainwestuj w trzyczęściowy komplet składający się z żakietu, spódnicy i spodni, będzie uniwersalną bazą twoich zestawów do pracy.
- Żakiet w innym kolorze niż podstawowa garsonka, dobrze uszyty. Przydatny będzie również mniej formalny żakiet lub marynarka na przykład z weluru lub drobnego sztruksu, który z powodzeniem założysz w piątek lub na nieoficjalne spotkania.
- Spódnica w wydaniu biznesowym jest klasyczna prosta wąska lub ołówkowa. Koniecznie noś ją z butami na obcasie. Najbardziej uniwersalnym fasonem spódnicy, który pasuje prawie do każdej sylwetki jest lekki trapez czyli fason delikatnie rozszerzany ku dołowi, w szafie nie może jej zabraknąć.
- Spodnie dopasowane do sylwetki. Jeśli masz szerokie biodra unikaj spodni zwężanych ku dołowi. Każdej pani pasują ponadczasowe spodnie w kant o prostych nogawkach.
- Koszule klasyczne, z kołnierzykiem, w kolorach pastelowych, mogą być w prążki lub w drobną kratkę, ze stójką, żabotem. Ponieważ kolorystyka jest ograniczona, możesz wyrazić siebie przez fason bluzki. Zwróć uwagę na to, aby koszula była taliowana czyli miała zaszewki na wysokości pasa, dzięki temu będzie lepiej się układała pod żakietem, gdy zdecydujesz się go zdjąć. Pamiętaj, aby tkanina nie była przejrzysta, bielizna ani ciało nie powinny być nią widoczne.
- Buty jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych, w pracy noś buty na obcasie. 5-7cm to optymalna wysokość – dodają szyku i profesjonalizmu. Dla wygody możesz zostawiać je w biurze. Do biura zawsze zakładaj pantofle z zakrytymi palcami, sandałki i klapki zostaw w domu na weekend. Ważne jest, aby twoje buty zawsze były wypastowane i wyczyszczone. Przydatne też są prawidła do butów, dzięki którym znacznie dłużej pantofle będą wyglądały jak nowe.
- Torebkę wybierz z jak najmniejszą ilością okuć i ozdób. Skórzana jest symbolem jakości. Zwróć uwagę na jej rozmiar i dopasuj do swojej postury. Jeśli masz filigranową figurę unikaj wielkich toreb, a jeśli nosisz rozmiar powyżej 42 – unikaj maleńkich torebeczek. Pamiętaj też, że zbyt wypchana torebka to wyraźny sygnały braku odpowiedniego przygotowania, niezależnie od tego czy jest tak w rzeczywistości.
Porządki w szafie
Uporządkuj ubrania w szafie równie metodycznie, jak to czynisz z papierami na biurku, dzięki odpowiedniej segregacji będą łatwo dostępne. Na przykład możesz poukładać je według poszczególnych części garderoby: razem koszule i bluzki, obok marynarki, w kolejnym miejscu spódnice. Może spróbować ułożyć ubrania według kolorów lub gotowych zestawów. Pamiętaj jednak, że to są tylko propozycje. Zawartość twojej szafy ma być czytelna dla ciebie i tobie ułatwiać codzienne kompletowanie ubrania do pracy. Opracuj swój własny system. Sugeruj przy tym, oddzielnie ubrania „do pracy” od ubrań „poza pracą”, buty sportowe od pantofli itp. Dzięki temu zabiegowi łatwiej i szybciej będziesz mogła stwierdzić, jakie możliwe kombinacje masz do dyspozycji.
Przemyślane zakupy
Kupując nową rzecz zwróć uwagę czy będziesz mogła ją łączyć z ubraniami, które masz już w szafie. Powinna ona pasować albo do konkretnego zestawu, albo przynajmniej do dwóch wcześniej kupionych elementów garderoby. Dzięki tej zasadzie wypełnisz swoją szafę funkcjonalnymi ubraniami, które będziesz nosić, a nie tylko przechowywać. Pamiętaj, im lepszej jakości rzecz kupujesz, tym lepiej będziesz w niej wyglądać i dłużej będzie ci służyć. Na zakupy wybierz się z listą rzeczy których potrzebujesz. Zanim nabędziesz element garderoby, upewnij się, że jest klasyczny, uniwersalny, komponuje się z resztą ubrań w twojej szafie, dobrze na tobie leży i pasuje do twojej figury. Musi mieć kolor i krój, który umożliwi noszenie go do pracy, co oznacza rezygnację z jaskrawych kolorów, mini spódniczek i głębokich dekoltów.
Artykuł Doroty Szcześniak-Kosiorek pt. „Ubranie pracuje na sukces” został opublikowany w miesięczniku Sekretariat oraz na gazeta.pl
Chcesz poznać swój typ urody i sylwetki? Chcesz dowiedzieć się jakie ubrania będą podkreślać Twoją pozycję zawodową? Sprawdź naszą ofertę szkoleniową i skontaktuj się z nami! Zapytaj co możemy dla Ciebie zrobić.