Rozmowa rekrutacyjna – antyporadnik

Rozmowa rekrutacyjna dskexpert.pl

Rozmowa rekrutacyjna – antyporadnik

Skończyłeś studia lub właśnie je kończysz. Chciałbyś podjąć pracę zawodową lub dostać się na praktyki. Rozmowa rekrutacyjna przed tobą. Przygotowujesz się do spotkania z przyszłym pracodawcą i pewnie masz wiele wątpliwości. Nie wiesz jak się zachować, jak odpowiadać na pytania, by to właśnie Ciebie wybrali z masy kandydatów. Spokojnie wiele podpowiedzi znajdziesz w tym poradniku, będziesz wiedział czego na pewno nie należy robić!

Rozmowa rekrutacyjna – przygotowanie do spotkania

Przed spotkaniem wydrukuj sobie CV, by móc w czasie rozmowy odczytywać z niego niezbędne informacje. Wejdź na stronę www firmy do której aplikujesz, po to by sprawdzić adres oraz opis „jak do nas dojechać”. Absolutnie nie czytaj nic więcej na ich witrynie. W końcu ta rozmowa będzie dotyczyć Ciebie, a nie tej firmy. Przed wyjściem załóż swoje ulubione dżinsy i bluzę. Pamiętaj, byś dobrze wypadł musi Ci być wygodnie. Sztywny garnitur będzie tylko krępował Twoje ruchy.

Mocne wejście

Przybądź na miejsce lekko spóźniony – 5 minut to idealny czas, by mieć tzw. mocne wejście. Jeśli spóźnisz się więcej, nic się nie martw akademicki kwadrans zawsze działa. Gdy zostaniesz zaproszony do salki konferencyjnej wejdź zdecydowanym krokiem, podaj pierwszy rękę, by pokazać, że jesteś pewnym siebie, dobrze wychowanym młodym człowiekiem. Od razu usiądź wygodnie na krześle, nie czekając na zaproszenie i koniecznie nonszalancko załóż nogę na nogę. Poproś do picia o Twój ulubiony napój np. świeżo wyciskany sok z pomarańczy lub herbatę jaśminową. Teraz jesteś gotów do rozmowy.

Pytania rekrutera

Wiele pytań, które usłyszysz podczas interview możesz przewidzieć. Przykłady znajdziesz w internecie. Wpisz „rozmowa rekrutacyjna pytania” w wyszukiwarce. Przygotowując sobie odpowiedzi na nie unikniesz zaskoczenia. I tak na pytanie Jakie są Pana mocne strony? najlepiej odpowiedzieć „O to można zapytać moją dziewczynę/mamę/kolegę. Wszyscy mi mówią, że jestem wspaniały”. A na pytanie Proszę opowiedzieć o sytuacji, gdy Pana praca spotkała się z krytyką zrelacjonuj szczegółowo sytuację ze swojego życia i koniecznie podkreśl kilka razy, że to nie była Twoja wina. Wskaż osobę odpowiedzialną za to wydarzenie. Może to być Twój szef lub kolega który Ci zazdrościł, że tak sobie świetnie radzisz. To działa. Gdy rekruter zapyta Czy ma Pan do mnie jakieś pytania, wówczas koniecznie na pierwszym miejscu porusz temat Twoich zarobków oraz dyspozycyjności. W końcu pracuje się by zarabiać, więc jest to kluczowy temat na pierwszej rozmowie o pracę.

A gdy rekruterów jest dwóch?

Wchodzisz na umówione spotkanie, a w salce nie czeka jedna osoba, ale dwie. Spokojnie nic się przejmuj. Ta druga osoba jest na pewno obserwatorem lub się przyucza, więc zachowuj się tak jakby jej nie było. Utrzymuj kontakt wzrokowy wyłącznie z osobą, która będzie Ci zadawać pytania – to ona jest głównym decydentem. W trakcie swoich wypowiedzi też patrz wyłącznie na nią, w końcu Ty jesteś jeden i nie ma sensu przenosić wzroku z osoby na osobę.

Umiejętności komunikacyjne

Obecnie cenieni są pracownicy, który mają wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Dlatego w czasie rozmowy rekrutacyjnej pokaż, że umiesz aktywnie słuchać tzn. często przerywaj pytającemu, bo przecież wiesz o co chce zapytać, potakuj i wskazuj, że już wcześniej przecież o tym mówiłeś.
I pamiętaj najlepszym sposobem pokazania, że masz wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne jest wpadanie w słowotok podczas odpowiadania na pytania. Gdy tylko zostaniesz dopuszczony do głosu to mów, mów i mów również o swoich osobistych sprawach, towarzyskich czy hobby. Nie ważne co, byle byś mówił. Dzięki temu rekruter będzie miał pewność, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.

Artykuł pt. „Rozmowa rekrutacyjna – antyporadnik” Doroty Szcześniak-Kosiorek przygotowany w ramach współpracy DSK Consulting z PwC przy projekcie „Grasz o staż”.

Zachęcamy również do lektury artykułu Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie o pracę

Dorota Szcześniak-Kosiorek
info@dskconsulting.pl

Trener profesjonalnego wizerunku, etykiety biznesu, komunikacji i autoprezentacji z wieloletnim doświadczeniem. Doradca wizerunku osobistego, kolorysta. Założycielka grupy szkoleniowej DSK Consulting. Uczestnikom szkoleń, warsztatów i spotkań indywidualnych pomaga budować skuteczne marki osobiste, by osiągali lepsze rezultaty zawodowe i osobiste.