
28 gru Międzynarodowy Dzień Całowania
28 grudnia – Międzynarodowy Dzień Pocałunku. Z tej okazji warto się zastanowić w jaki sposób i z kim powinniśmy wymieniać pocałunki, a czego nam nie wypada.
Całusy w policzki
Wiele osób, zwłaszcza młodych, witając się i żegnając całuje się w policzki. Powszechność ta w Polsce jest stosunkowo nowa. Dawniej taka forma była zarezerwowana wyłącznie dla bliskiej rodziny czy zakochanych. Warto pamiętać, że nadal wśród nas są tradycjonaliści, którzy niezbyt chętnie witają się w ten sposób z nowopoznanymi osobami!
Jeśli całować, to ile razy?
W polskiej tradycji całujemy się trzy razy, zaczynając od prawego policzka, potem w lewy i znowu w prawy, podobnie jak Holendrzy czy Rosjanie. Natomiast Włosi i Hiszpanie całują się dwa razy tj. cmokają po razie w każdy policzek, a z kolei w Belgii panuje zwyczaj całowania tylko raz czyli tylko w jeden policzek.
Całowanie w rękę
Ten stary polski zwyczaj, który najprawdopodobniej zaczerpnęliśmy z kultury Włochów i Hiszpanów, wraz z falą emancypacji kobiet zaczął zanikać. Obecnie nie jest akceptowany w dyplomacji i biznesie. Zwyczaj ten warto zachować dla najbliższych oraz na wyjątkowe okazje. Mama, babcia czy żona zapewne nie będą miały nic przeciwko, gdy z okazji jubileuszu zostaną pocałowane w dłoń.
Namiętne całowanie
Nawet w Dzień Pocałunku unikajmy całowania się w miejscach publicznych. Co innego przyjacielski buziak w policzek, a co innego namiętne całowanie, które jest czynnością na tyle intymną, że nie powinniśmy jej innym pokazywać.
Zapraszamy też do wysłuchania audycji w RDC, w której gościła Dorota Szcześniak-Kosiorek