15 paź Rozmowa o pracę – jak dobrze zaprezentować się?
Kończycie lub skończyliście studia, macie wiedzę i świetne kwalifikacje, jesteście gotowi do podjęcia pracy zawodowej. Pamiętajcie, że aby osiągnąć sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ważne jest również to, jak potraficie zaprezentować siebie. Rozmowa o pracę to szczególny „egzamin”.
Głównym celem autoprezentacji jest spowodowanie, by inni postrzegali cię w pozytywny sposób. Jeżeli poza świetnym przygotowaniem merytorycznym, wywrzesz pozytywne wrażenie na rozmówcy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, zwiększysz swoje szanse na przyjęcie do pracy. A zatem do dzieła!
Zadbaj o swój wygląd
Przygotowując się do spotkania z przyszłym pracodawcą warto pomyśleć o własnym wizerunku. Wybór odpowiedniego ubrania będzie zależał przede wszystkim od stanowisko na jakie kandydujesz. Jeżeli aplikujesz na stanowisko wymagające kontaktów z klientami, załóż formalny strój (garnitur, garsonka, stonowana kolorystyka, bez zbędnej ekstrawagancji). Jeśli masz taką możliwość, to nie zakładaj czarnego garnituru z białą koszulą. Dużo lepiej będziesz się prezentował w granatowym lub ciemno szarym. Gdybyście ubiegali się o objęcie stanowiska np. technika informatyka, przedszkolanki czy specjalisty kreatywnego do agencji reklamowej, można pokusić się o włożenie mniej standardowego stroju. Niezależnie od stanowiska, na które kandydujesz, koniecznie zwróć uwagę na ogólną schludność stroju, który chcesz założyć na rozmowę kwalifikacyjną. Drugim czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę dobierając stój na to spotkanie, są standardy przyjęte przez firmę. Warto wcześniej poznać jej kulturę organizacyjną, zobaczyć jak wyglądają zatrudnieni w niej pracownicy, by zrobić wrażenie osoby pasującej do zespołu.
Pamiętaj o dobrych manierach
Bądź punktualny! Bez względu na wszelkie przeciwieństwa losu nie spóźnij się na rozmowę. Wcześniej sprawdź w jakim miejscu spotkanie ma się odbyć, ile czasu zajmie Ci dojazd i dojście. Najlepiej zaplanuj moment wyjścia z domu, tak aby mieć jeszcze rezerwę ok. 10 min. Wchodząc na spotkanie powiedz dzień dobry i poczekaj aż gospodarz poda Ci rękę. Niezależnie od płci, ubiegający się o pracę nigdy nie wyciąga pierwszy ręki. Jeżeli prowadzący rozmowę nie poda Ci ręki jako pierwszy – trudno, przywitajcie się bez uścisku dłoni. Pamiętaj też, by nie siadać, zanim przyszły pracodawca nie wskaże ci miejsca.
Kontroluj mowę ciała
Wizytówką twojej osoby jest także odpowiednie zachowanie niewerbalne. Pogodny wyraz twarzy, ciało lekko pochylone w stronę mówiącego, lekki naturalny uśmiech mogą bardzo ci pomóc w pozyskaniu sympatii rekrutującego. Podczas rozmowy unikaj krzyżowaniu rąk i nóg, czyli tzw. postawy zamkniętej. Postaraj się też nadmiernie nie gestykulować, nie robić min, nie wiercić się na krześle itp. Takie zachowania mogą mieć negatywny wpływ na odbiór twojej osoby. Ważne jest byś utrzymywał kontakt wzrokowy, który jest oznaką grzeczności i uwagi. Według specjalistów powinien się on utrzymywać przez 30%-60% czasu trwania rozmowy. Jeśli będziesz unikał kontaktu wzrokowego, twój rozmówca może uznać, że coś przed nim ukrywasz i nie można ci ufać, albo że jesteś nieśmiały, spięty, nieufny, nerwowy, co może przekreślić twoje szanse na otrzymanie tej posady. Kolejnym ważnym elementem mowy ciała jest potakiwanie. Ma ono niezwykle istotne znaczenie, bowiem wyraźnie wskazuje na twoje zaangażowanie w rozmowę. Potakiwać możesz w sposób werbalny (tak, tak, naturalnie, otóż to itp.), jak i niewerbalny (kiwanie głową, uśmiech).
Zwróć uwagę na sposób mówienia
Podczas całej rozmowy kwalifikacyjnej również twój sposób mówienia odgrywa ważną rolę. Istotny jest rytm głosu, czyli dynamika wypowiedzi. Nie mów za głośno i zbyt cicho, na pytania odpowiadaj spokojnie i wyraźnie. Staraj się dopasować do głośności i tempa wypowiedzi rozmówcy. Również ważna jest poprawność gramatyczna, logika i konstrukcja wypowiedzi. Dobieraj właściwie słowa, staraj się unikać potocznego słownictwa oraz natręctw językowych typu „dokładnie tak”, „w każdym bądź razie”. Język taki może być rażący dla twoich rozmówców, gdy będziesz starać się o pracę w prestiżowej, poważnej firmie.
Tak, jak przygotowywałeś się do napisania CV i listu motywacyjnego, powinieneś również przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Po prostu musisz zrobić wszystko, by przedstawić swój najbardziej korzystny obraz. Powodzenia!
Artykuł Doroty Szcześniak-Kosiorek przygotowany w ramach współpracy DSK Consulting z PwC przy projekcie „Grasz o staż”.